Turné posvátné hudby v Kolumbii: léčení ran pandemie

  • Home
  • Historie
  • Turné posvátné hudby v Kolumbii: léčení ran pandemie

Hudba je pravděpodobně nejrychlejší způsob, jak vyvolat lidské pocity. Bylo o tom napsáno nekonečné množství výzkumů a esejů, stejně jako důkazy ve všech druzích příběhů, básní, písní a příběhů všech původů a časů. Svědectví o tom, co bylo, portréty, co je a předpovědi toho, co by mohlo být, svět, který se našel v hudební vyprávění klíč k jsoucímu na pozemské smrtelnosti.

Dnešní historie rozšiřuje své zbraně na celou řadu kulturních výměn, které jsou k lepšímu nebo k horšímu příčinou tohoto etnického, hudebního, duchovního a kulturního bohatství, které Kolumbijská vlajka představuje. Protagonista je Mezinárodní Festival duchovní Hudby z Bogoty, které tento 2021, v rámci oslav svých 10 let, se rozhodla vzít to krok dál a vzít jeho koncerty „posvátné“ hudba do nejodlehlejších koutů země.

Katedrála v las Lajas v Ipiales (Nariňo), Basilica of our Lady of the Rosary v Chiquinquirá, Zipaquirá Solné Katedrály, Baziliky Pán Zázraků v Buga, nebo Kaple Santa Barbara v Barichara, jsou některé scénáře, které sloužili jako hostitelé pro tyto prezentace a budou tak činit i nadále v rozpětí programování, které skončí v sobotu, 6. listopadu, v Santa Cruz de Mompox.

 

Pouze v Bogotě, kde čtyři týdny speciální programy duchovní hudby byly pokročilé (Židovské, evangelium, baroko, renesance, jazz, maďarské, mezi ostatními), Festival nabídl na 10 let 385 koncerty a akademické činnosti ve více než 213 fázích, přitahuje více než dva miliony lidí. Události většinou otevřené a zdarma, s hudbou tak rozmanitou jako její publikum.

„Jsme v kostely a chrámy, divadla, posluchárny, školy a univerzity, kliniky, věznice, tak, že naše publikum je velmi široký a to, co jsme udělali v celém městě přemýšlel, jak dostat tyto cílové skupiny, které bychom normálně nedorazí, protože nevědí, protože nemají zájem, nebo proto, že najednou jim dává strach jít na koncerty, že ty tomu nerozumíš“, ujistil kienyke.com Marianna Piotrowska, ředitel Festivalu.

Je pozoruhodné, nemluvě o tom, že když se Marianna je slyšel mluvit o Festivalu, na které se podle její nejbližší příbuzní jí zasvětil velkou část svého života, ona je si všiml, s úmyslem daleko od kulturní evangelizace. Jeho nápad, jeho pojetí, jde mnohem dále, a nachází se v duchovním spojení, což umožňuje, že setkání mezi duchovní hudbu všech náboženství, některé klasické proudy, a další více moderní, na podporu uznání a pochopení.

„Festival je multináboženský, představujeme posvátnou, duchovní, meditativní a kontemplativní hudbu různých stylů, období a náboženství. Máme Gregoriánský hudba, barokní hudba, Renesanční hudba, klasická hudba, a další soudobé hudby, ale také výběr z duchovní hudby od domorodých kmenů v Asii, Africe a latinské Americe,“ říká.

Po pandemii a vzhledem k naléhání z několika regionech země, aby tento typ ukazuje na jejich území, a ne „jen do Bogoty“, Marianna říká, že viděla možnost jít na dobýt všechny ty prostory, které jsou obtížně přístupné, ale stejně tak mají velký význam v rámci regionální a národní kulturní vývoj. Společnost, pro kterou měla klíčové spojence, jako je Ministerstvo obchodu, průmyslu a cestovního ruchu, a FONTUR.

Děti, starší dospělí, mladí lidé a lidé ze všech zeměpisných šířkách, se spojily v těchto atypických scénářů, z nichž některé zůstávají většinu času zavřené pro veřejnost, být překvapen tím, že intimní prezentace duchovní hudby, které zvou k zamyšlení se a užijte si Kolumbie jiným způsobem.

Kulturní, hudební a náboženská turistika

Podle Piotrowska, jeden z nejvíce zajímavých funkcí Posvátné Hudební Festival je, že „podporuje a usnadňuje dialog, respekt a rozmanitost přesvědčení“, v závislosti na skutečnosti, že jeho fázích jsou otevřené pro jakékoliv hudební výraz, který nese implicitní duchovní konotace: „to není více posvátné, co si věří, než to, co myslím, prostě, že jsme z různých kulturních tradic“.

„Byli jsme v místech, které nejsou běžné, ale mají dědictví, se vrací do míst, jako je Planetárium, například, kde jsme dělali koncert duchovní hudby domorodých Mamas Sierra Nevada a je vidět hvězdy z jiného úhlu pohledu tak jinak, když to bylo poprvé, kdy jsem přijel do Bogoty, jako by to byl božský zážitek,“ říká Marianna, s pýchou tvůrce, který má vidět, že tvůj nápad byl překročen.

Ale nejen to, ale od začátku byla sociální funkce festivalu zaměřena na: „demokratizaci hudby, přemýšlení o tom, jak vzít umění a kulturu, zejména na nejzranitelnější místa a kde není tolik přístup k informacím“.

Ruku v ruce s tím je díky velkému národnímu a mezinárodnímu přijetí, které festival posvátné hudby měl, další velký vítěz: kulturní, hudební a náboženská turistika. Velmi zvláštní součinnosti, pokud se vezme v úvahu historické, gastronomické, fyzické a hotel potenciál mnozí z území, na která jeho koncerty dorazí a které, jako nevyhnutelný trest, byly tvrdě zasaženy koronavirus pandemie.

„Byl to nápad začít reaktivace, že kulturní, hudební a náboženské cestovního ruchu v těchto těžkých časech, a to bylo, když jsme našli naši perfektní spojenci: Ministerstvo Obchodu, Průmyslu a cestovního Ruchu, a Fontur, kteří milovali naši myšlenku, že jsou schopni přinést tyto duchovní hudby v těchto chvílích krize, kdy musíme zesilují duchovní rozměr lidí,“ říká.

Pozvánka, která je také doprovázena výzvou k jedinečnému využití národních destinací. Společný závazek různých aktérů kulturní a turistické scény přivést Kolumbijce do všech těch rájů a pokladů, které mnohokrát v různých situacích neznají nebo nenavštívili.

Navíc v rámci této dynamiky nesmíme zapomínat, že hudebníci jsou jiní zasaženi pandemií a že mnoho z nich se několik měsíců neobjevilo. Festival je pravděpodobně jedním z prvních živých koncertů po zdravotní krizi.

V tomto pořadí myšlenek je Festival posvátné hudby možná mnohem víc než jen hudba. Marianna to řekla Dobře, když se týkala proč si vybrat nemocnice jako jeden ze svých příležitostných scénářů, a to je, „kde jsou nejupřímnější modlitby, pokud nejsou v čekárnách.“?”. Smutná srdce, zasažená fyzickým a emocionálním odstupem covidu, možnou absencí … to nakonec najde útěchu v univerzálním jazyce hudby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *