Tučňáci humboldtovi: ohroženi těžebním projektem v Chile

  • Home
  • Prostředí
  • Tučňáci humboldtovi: ohroženi těžebním projektem v Chile

Nadměrné těžební projekty způsobily zmatek na fauně a flóře různých částí světa. Tentokrát byl hlášen případ úkrytu pro tučňáky a vydry, které jsou ohroženy těžbou a výstavbou přístavu Dominga v poušti Atacama v Chile.

Aktuální stanoviště těchto druhů je Humboldt Souostroví, asi 530 kilometrů severně od Santiaga a na pobřeží města La Higuera, kde 80% světové populace tučňáci humboldtovi je doma, což je dokonce v nebezpečí vyhynutí. Místo má osm ostrovů chráněných jako národní rezervace.

Mezi druhy, kterým hrozí šíření, je nejmenší vydra na světě (chungungos). Kromě toho zde žijí stovky lachtanů a delfínů skákavých.

Akademik Katolické univerzity severu Carlos Gaymer řekl AFP, že “ vědci po celém světě uznali, že na planetě není takové místo.“

Tuto událost odmítají vědci, ekologové a několik občanů pobřeží; protože cílem tohoto těžebního projektu je využít ložisko železa a mědi. S investicí 2500 milionů dolarů, to je také navrhl postavit odsolovací stanice a minerální načítání port v Totoralilla, asi 26 kilometrů západně vkladu a 30 kilometrů od souostroví.

 

Pro ředitele Greenpeace Chile, Matías Slunce, to Dominga projektu je trestná činnost proti životnímu prostředí, protože jak sám říká:“Aby se projekt těžby tam, i ten nejlepší projekt těžby, které mohou být navrženy tak je ekvivalentem umístění disco v porodnici“.

Pro rybáře a potápěče sběračů je tento ráj bohatstvím, které musí být chráněno a pečováno, dokonce poukázali na to, že tento projekt je zničením jejich předkové kultury lidí Chango.

 

Projekt Dominga
Společnost má poměrně ambiciózní projekci, protože to bude 22 let provozu, s produkcí ročně 12 milionů tun železa a 150 000 tun mědi. Důležitým faktem je, že Chile je předním světovým výrobcem a vývozcem tohoto materiálu.

Cristina Dorador, biolog, který integruje Ústavní Úmluvy, je uvedeno, že je nutné podívat se na změnu současného modelu rozvoje Chile, která je založena na využívání surovin na úkor přírody.

„Je zřejmé, že budeme muset vyvinout alternativy […] tak, že se Chile stane znalostní společnosti a není nakonec závislé na vnějších trzích a poptávka po minerálních látek, jako je tomu v současnosti,“ Dorador dodal pro AFP.

Projekt ještě nezačala a Životního Soudu Coquimbo již dal souhlas, protože oni slibují vytvořit 10.000 přímých pracovních míst a 25.000 nepřímé ve fázi konstrukce, podobně 1,500 přímé a 4000 nepřímé během operace. Ještě si ale budou muset počkat, až Nejvyšší soud vyřeší některá odvolání ohledně vlivu tohoto projektu na životní prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *