Studie: stárnoucí společnost staví stát do finanční tísně

  • Home
  • Novinka
  • Studie: stárnoucí společnost staví stát do finanční tísně

Stárnutí populace v Německu bude pravděpodobně v nadcházejících letech představovat pro stát velké finanční výzvy. Podle studie zadané nadací Bertelsmann by příspěvky na sociální zabezpečení mohly představovat téměř polovinu příjmu pracujících již v roce 2035. V současné době tvořily sazby příspěvků na sociální zabezpečení 39,8 procenta příspěvkových povinností.

Podle výpočtů sociálního a finančního experta Bochumu Martina Werdinga hrozí, že bez reforem tento podíl vzroste do roku 2035 na 47,9 procenta. Se začátkem přechodu generace baby boomu na odchod do důchodu se proto poměr přispěvatelů a důchodců drasticky zhoršuje. Přesto by 100 lidí v produktivním věku čelilo asi 35 důchodcům nebo důchodcům.

V roce 2035 už bude podle studie 48 důchodců na 100 zaměstnaných lidí. Kvůli vyšším odvodům zřejmě prudce porostou hrubé mzdy a tím i náklady práce jako celek. Navzdory rostoucímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků to hrozí snížením poptávky po převážně nekvalifikovaných pracovnících, oznámila nadace Bertelsmann.

Nezaměstnanost by se proto výrazně zvýší – během příštích 15 let, míra nezaměstnanosti by tak mohla zvýšit až na osm procent, s výsledkem poklesu tržeb pro všechna odvětví sociálního zabezpečení. Také pro veřejné rozpočty, které jsou již nyní kvůli koronové krizi silně zatíženy, má stárnutí populace negativní důsledky. V současné době činí státní dluh 66,7 procenta HDP. Namísto opětovného poklesu po nedávném nárůstu souvisejícím s krizí se očekává, že dluhové zatížení do roku 2035 vzroste na 71,5 procenta. (tisková agentura dts)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *